Τσιτσιπάς: «Καθάρισε» τον Τσίλιτς στην πρεμιέρα της Ρώμης!

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ
Πηγή: In.gr

Ο 23χρονος πρωταθλητής κέρδισε με 2-0 σετ (7-5, 6-2) τον Κροάτη Μάριν Τσίλιτς και προκρίθηκε στους «16» του τουρνουά της Ρώμης.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας τα βρήκε σκούρα μόνο στο πρώτο σετ, καθώς άργησε να βρει τα χτυπήματά του και είδε τον αντίπαλό του να έχει δύο μπρέικ πόιντ στο 4-4.

Έμεινε, όμως, όρθιος και κατάφερε τελικά να «μιλήσει» στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ, όταν ο Τσίλιτς σέρβιρε στο 6-5 για να στείλει το σετ στο τάι μπρέικ.

Τα πράγματα έγιναν πιο απλά στο δεύτερο σετ, όπου ο Τσιτσιπάς πήρε το προβάδισμα με 3-0 και δεν δυσκολεύτηκε να κλείσει το ματς στο 5-2, όταν σέρβιρε υπό πίεση ο Τσίλιτς. Χρειάστηκε συνολικά 1 ώρα και 43 λεπτά.

Πλέον ο Έλληνας τενίστας θα περιμένει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ματέο Μπερετίνι και τον Τζον Μίλμαν.