ΠΑΟΚ: Κατέκτησε το 8ο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του και το τέταρτο στην τελευταία πενταετία!

ΠΑΟΚ
ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

O ΠΑΟΚ είναι ο μεγάλος νικητής του τελικού  Κυπέλλου Ελλάδας για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, καθώς επιβλήθηκε 2-1 του Ολυμπιακού με το τέρμα του Τσέχου επιθετικού στο 90ό λεπτό της αναμέτρησης.

ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν στο 8ο τρόπαιο στην διοργάνωση και αποτελούν την ομάδα της… πενταετίας στον δεύτερο τη τάξει θεσμό του ελληνικού ποδοσφαίρου.

ΠΑΟΚ

Ο Μίκαελ Κρμέντσικ ήταν ο… άσος από το «μανίκι» του Πάμπλο Γκαρσία, καθώς ο Ουρουγουανός «έριξε» στη… μάχη τον δυναμικό φορ στο δεύτερο ημίχρονο και ευτύχησε να του δώσει τον τίτλο. Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια είχε ανοίξει το σκορ στο 36’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ενώ ο Γιαν Εμβιλά ήταν αυτός που είχε ισοφαρίσει, προσωρινά, στο 50’.

ΠΑΟΚ

Όπως ήταν φυσικό, μετά την ολοκλήρωση του ματς οι παίκτες του Δκεφάλου του Βορρά  έγιναν ένα κουβάρι, ο Πάμπλο Γκαρσία ξεχώρισε για τους πανηγυρισμούς του, ενώ στην απονομή έγινε χαμός. Όλοι φώναζαν «ΠΑΟΚ, ΠΑΟΚ, ΠΑΟΚ Κύπελλο» και απολάμβαναν την κάθε στιγμή.