Σάκκαρη: Άνετη πρόκριση στο δεύτερο γύρο του Roland Garros!

ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ
ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI

Η Μαρία Σάκκαρη μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ κόντρα στην Καταρίνα Ζαβάτσκα, όμως ήταν καταπληκτική στο δεύτερο, επικρατώντας της Ουκρανής με 2-0 (6-4, 6-1) σετ και εξασφάλισε έτσι το εισιτήριο για τον Β’ γύρο του τουρνουά.

Η Ελληνίδα τενίστρια ζορίστηκε στο πρώτο σετ, το οποίο κατάφερε τελικά να πάρει με σκορ 6-4 μετά από 57 λεπτά, ωστόσο στο δεύτερο ήταν πολύ αρκετά πιο άνετη και προηγήθηκε με 5-0! Τελικά ολοκλήρωσε με 6-1 και πήρε τη νίκη, που την στέλνει στην επόμενη φάση.

Αντίπαλος της Σάκκαρη στον δεύτερο γύρο θα είναι η Ιταλίδα Τζασμίνε Παολίνι, η οποία την ίδια ώρα επικράτησε 7-5, 6-1 της Ελβετίδας Στέφανι Φόγκελε.

Η 25χρονη Παολίνι είναι Νο 91 στην παγκόσμια κατάταξη και λογικά δεν αποτελεί υψηλό εμπόδιο για την Ελληνίδα τενίστρια, που είναι Νο 17 στο ταμπλό του τουρνουά.