Τσιτσιπάς: Λύγισε απέναντι στον εξαιρετικό Ζβέρεφ (vids)

Μετά από μια συναρπαστική μάχη που κράτησε την αγωνία όλων έως και τον τελευταίο πόντο, ο Σάσα Ζβέρεφ κατάφερε τελικά να κλείσει το παιχνίδι στα δυο σετ και να επικρατήσει του Στέφανου Τσιτσιπά με 6-4, 7-6 (3).

Την ευκαιρία να κατακτήσει τον έκτο τίτλο στην καριέρα του έχασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο 23χρονος τενίστας, νούμερο πέντε στην παγκόσμια κατάταξη, ηττήθηκε 6-4, 7-6 (3) σε 2 ώρες και 17 λεπτά από τον Σάσα Ζβέρεφ.

Ο αγώνας είχε άσχημη εξέλιξη για τον «Στεφ», καθώς βρέθηκε στο πρώτο σετ να προηγείται με 4-1 και 40-15 για να κάνει ένα ακόμη μικρό μπρέικ, ωστόσο έχασε πέντε σερί γκέιμ και ο Ζβέρεφ πήρε το πρώτο σετ κατακτώντας και το δεύτερο στις λεπτομέρειες.

Ο 23χρονος Γερμανός (Νο 7), που έσπασε ένα σερί πέντε ηττών από τον Έλληνα αντίπαλό του, κατέκτησε τον 13ο τίτλο στην καριέρα του.

Ο Τσιτσιπάς μετρά πλέον έχει έξι χαμένους τελικούς στην κατηγορία ATP 500, ενώ συνολικά έχει ηττηθεί σε οκτώ αγώνες για τον τίτλο.